אכילה והאכלה בקרב תינוקות שנולדו פגים

אכילה והאכלה בקרב תינוקות שנולדו פגים

מאת: ג'ודי בלינדר – אדלקופ, קלינאית תקשורת M.A.  בוגרת תכנית שוורץ, מנהלת מרכז לשיקום אכילה, בית חולים אלי"ן 

פגים מועדים לפיתוח בעיות אכילה בשיעור גבוה יותר מכל קבוצה אחרת. קשיי אכילה הנפוצה ביותר בקרב תינוקות ופעוטות היא סרבנות אכילה וקושי בשגשוג.

בעקבות חוסר בשלות אנטומית פיסיולוגית ונוירו-התנהגותית המלווה פגות, ההישג של האכלה מלאה ובלעדית דרך הפה, מאתגר במיוחד לפגים ולמשפחותיהם. בדרך כלל פגים עוברים בהדרגה מהאכלה דרך זונדה (צינור), להאכלה אוראלית מלאה. בין קשיי אכילה אצל תינוקות שנולדו פגים אפשר למצוא מיעוט תנועתיות ומיעוט ספיגה במעיים, התרוקנות מעיים מעוכבת, חולשה וושטית, קואורדינציה ירודה של המציצה והבליעה, חוסר יציבות של מערכות הדם והנשימה, וקושי בשמירה על מצב של ערות. בעיות רפואיות עלולות לגרום באופן עקיף לעוד השפעות על המוטיבציה של הילד לאכילה.

חשוב לציין שקבוצת הפגים אינה קבוצה אחידה ולכל תינוק מאפיינים פנים אישיים שונים המשפיעים באופן שונה על התפתחותו בכלל ועל אכילתו בפרט.

קשיים כאלה גורמים להורה לחוש מתוסכל וחרד בקשר לגדילה של התינוק ולבריאותו.

רוב האימהות לפגים אינן מצליחות להניק או מניקות לפרק זמן קצר: לעיתים קרובות הפגים אינם יכולים לינוק עקב חולשת שרירים וקושי בתיאום מציצה-נשימה-בליעה ולעיתים קיים קושי לקרוא את סימנים התקשורתיים של התינוק.

אם מסתכלים בהנקה מההיבט הבריאותי של התינוק הפג: פגים הם אוכלוסיית הסיכון הגדולה ביותר ברגישות לתחליפי חלב, מפתחים ב-5% מן המקרים את מחלת ה-NEC, סוג של דלקת במעי שאחוז התמותה ממנה אצל פגים נע בין 20% ל-40%. הזנה של חלב אם יכול להפחית את אחוז התחלואה מהמחלה כמעט ב-100%, וכך גם אפשר לחסוך את עלות הטיפול במחלה.

בשנים האחרונות קיימת התקדמות בנושא פגות, הן מצד מערכות תמיכה להורים והן מצד קובעי מדיניות. ברוב הפגיות ההורים מקבלים הדרכה על האכלת התינוק, ואנשי מקצוע מהתחום הרגשי והמוטורי נמצאים בפגיה.

יש חשיבות מיוחדת בבואנו לעלות את המודעות מהו הסיכון התפתחותי ושל אכילה והאכלת בקרב הפגים. טיפול רב צוותי , מאפשר לתת לתינוק הפג ומשפחתו את הטיפול ההולם שמגיע להם.

שאלו אותנו:
02-6494222
הודעתך נשלחה בהצלחה