קלינאות תקשורת

קלינאות תקשורת

ראש הענף: גב' ג'ודי בלינדר

טלפון: 02-6494277 

דואר אלקטרוני: judy@alyn.org

 יכולתו של ילד לתקשורת יעילה עם סביבתו הינה משמעותית לאיכות חייו. מטרת קלינאות תקשורת הינה לעזור למטופל להשתמש בשפה, דיבור או כל דרך תקשורתית אחרת בהתאם לגילו, יכולותיו וצרכיו.

ילדים ונוער עם פגיעות מולדות, התפתחותיות או נרכשות, המגיעים לענף קלינאות תקשורת, עוברים בשלב הראשוני אבחון הכולל התייחסות לתחומי השפה, הדיבור ותפקודי האכילה והבליעה, וכהמשך לכך נקבעת תוכנית טיפולית המותאמת לנקודות החוזק ולקשייו של הילד.

 

תחומי הטיפול בענף קלינאות תקשורת בקרב ילדים:

שפה ודיבור - הפרעות בשפה ובדיבור עשויות להתבטא בקשיים בהבעה, הבנת הנשמע, יכולות קריאה והבנת הנקרא וכתיבה ועוד', על רקע קושי בתנועתיות ושליטה באברי הדיבור, קשיים התפתחותיים, פגיעות מולדות או פגיעות ראש נרכשות.

קול - הפרעה קולית עשויה להתבטא בקול צרוד, חלש, נשיפתי וכו' על רקע פגיעה מוחית, פגיעה במיתרי הקול, קשיי נשימה וכד'.

תקשורת תומכת וחליפית - במקרים בהם קיים קושי משמעותי בהבעה מילולית, נעשית התאמה של עזרי תקשורת הכוללים שימוש בטכנולוגיות מתקדמות (כגון: לוחות תקשורת,פלטי קול ומתגים להפעלתם, מחשב תקשורת וכד') וכל זאת בהתאם ליכולותיו וצרכיו של הילד. 

אכילה ובליעה - הפרעות באכילה ובבליעה עשויות לבוא ליד ביטוי בקשיים ביניקה והזנה מבקבוק, קושי במעבר מבקבוק לכפית, קושי בלעיסה ואכילת מזון מוצק, קושי במעבר מאכילה חליפית לאכילה דרך הפה, וכן קשיים בבליעה או סירוב לאכילה מגוונת המוביל לחוסר שגשוג. 

 

שאלו אותנו:
02-6494222
הודעתך נשלחה בהצלחה