מרפאת פגיעות מוחיות

מרפאת פגיעות מוחיות

מנהל המרפאה: פרופ' מיכאל וינטראוב

טלפון לזימון תורים: 02-6494321

דואר אלקטרוני: mweintraub@alyn.org

צוות המרפאה: רופא, פסיכולוגית, פיזיותרפסיט, מרפאה בעיסוק, עובדת סוציאלית.

בכל מקרה של חבלה או מכה חזקה, רקמת המוח עלולה להינזק. חבלה ישירה תגרום לשטף דם ונזק בהספקת הדם ו/או החמצן למוח.

התכונות הביולוגיות והמכניות של המוח והגולגולת אצל ילדים ופעוטות שונות מאלה של אדם בוגר, לפיכך הנזק בעקבות פגיעת ראש אצל ילדים בעל מאפיינים ייחודיים, לדוגמא: הצטברות הנוזלים במוח בעקבות פגיעת ראש היא ממוקדת יותר בתאים עצמם, בעוד שאצל בוגרים מצטברים הנוזלים בעיקר בין התאים.

הנזק למוח הצעיר עלול להתבטא בפגיעה ביכולות שונות וכן באפשרות ללמוד ולהתפתח. הפרעה ביכולת הלימוד היא תוצאה ישירה של ליקוי קוגניטיבי וליקוי ביכולות ממוקדות כמו זיכרון וקשב. מעבר להשלכות על מידת התפקוד המיידית לאחר פגיעת ראש, לפגיעה עלולה להיות השפעה שלילית על יכולות הלמידה, ההתפתחות האישית ומידת ההסתגלות החברתית. מאחר שהדרישה לפתור בעיות בגיל צעיר היא מוגבלת, יתכן שמידת הפגיעה תהיה סמויה בתקופה הראשונה ותתגלה רק לאחר ההתבגרות.

לעיתים, גם פגיעת ראש "קלה" שלא הצריכה אשפוז ממושך, יכולה לגרום לבעיות המצריכות טיפול ומעקב. למרפאת פגיעות המוח באלי"ן ידע וניסיון רב באבחון ובטיפול בבעיות שנוצרו כתוצאה מפגיעות אלה.


במסגרת הביקור במרפאה הרב צוותית עובר המטופל במספר "תחנות". בסיום היום עורך צוות המטפלים ישיבה משותפת ומוסר המלצות על סמך כלל המידע שנאסף.

במרפאת פגיעות מוחיות מטופלים ילדים ונוער, בהם:

  • ילדים הסובלים מפגיעה במוח כתוצאה מחבלה
  • ילדים שסבלו מאירוע כלי דם במוח
  • ילדים שעברו ניתוח מוח
  • ילדים בעלי פגיעה בתפקוד המוח עקב חוסר הספקת חמצן

ההערכה כוללת:
מעקב רפואי וניטור הטיפול התרופתי, התייחסות לסיבוכים כמו פרכוס, התפתחות הידרוצפלוס, כאבי ראש, סחרחורות, הפרעות ביציבה ובתפקוד המוטורי, תפקודי יומיום, קשיים רגשיים, לימודיים וחברתיים.

שאלו אותנו:
02-6494222
הודעתך נשלחה בהצלחה